5. Sınıf Destekleme ve Yetiştirme Planı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), daha önceki yıllarda bazı okullarda öğretmenler tarafından ücretsiz olarak açılan ya da Halk Eğitim Merkezleri vasıtasıyla düzenlenen kursları yayımladığı bir genelge ile resmi hale getirmiştir. Artık okullarda birçok ders için kurslar açılabilmekte ve bu kurslara ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursu’ adı verilmektedir.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının (DYK), örgün eğitim müfredatı kapsamında Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî internet sayfasında yayımlanan kurslara ait örnek ders planları çerçevesinde yürütülmesi gerekmektedir. Planı yayımlanmayan dersler için o derse giren öğretmen tarafından ders planı oluşturulmaktadır.

Kurs planları hazırlanırken resmi tatiller ile milli ve dini bayram tatillerine kurs konulmamalıdır. Kurslara ait iş takvimi çerçevesinde öğretmen tarafından düzenlenecek ders planları en geç kursların açıldığı haftanın son iş gününe kadar kurs merkezi müdürlüğünce (okul müdürlüklerince) onaylanmaktadır.

Aşağıda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî internet sayfasında yayımlanan kurslara ait örnek ders planları baz alınarak hazırlanmış 5. sınıflara ait kurs planı yer almaktadır. Word  formatında indirip, kullanabilirsiniz.